Subiektywny, weekendowy przewodnik po Krakowie


Ten wpis poświęcony jest wydarzeniom kulturalnym, w których moim zdaniem warto uczestniczyć w ten weekend. Zapraszam.

#piętek

18:00  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Zderzacz kultur. Sztuka postegzotyczna – wernisaż. Autorski projekt Goschki Gawlik odnoszący się do sytuacji sztuki współczesej.



19:00 Nowohuckie Centrum Kultury
Recital Edyty Gepper – okazja do wysłuchania twórczości niezwykłej artystki, której nikomu nie trzeba przedstawiać.


20:00 Klub Studencki Kwadrat
Bitamina na bis – koncert grupy wykonującej muzykę z pogranicza hip-hopu i jazzu. Ich utwory charakteryzuje niezwykła wrażliwość i piękno w przekazie emocji.

20:15 Narodowy Stary Teatr
Masara – w tej sztuce znajdziemy odpowiedź na stawiane przez autora Stanisław Mojsiejewa pytania: Dlaczego tak łatwo rodzi się i narasta w człowieku zło? Dlaczego tak łatwo manipulować ludźmi? Dlaczego ci, których postępowanie jeszcze niedawno odpowiadało standardom cywilizowanego świata, nagle rzucają się mordować swoich sąsiadów?


#sobota

10:00-13:00 Chedar
Szabat: drugie śniadania. Okazja do spróbowania tradycyjnych żydowskich dań przy muzyce Fonix’a.

11:00 Forum Przestrzenie
Krakowska Giełda Płyt Winylowych, CD i Kaset. 
Okazja do zetknięcia się z przeszłością muzyki. Nie tylko dla posiadaczy odpowiedniego sprzętu do odtwarzania płyt oraz kaset. Tego rodzaju wydarzenia otwarte są na ludzi kochających muzykę, miłośników vintage lub po prostu przypadkowych przechodniów, którzy wpadają na chwilę a zostają na dłużej!

13:00 Podziemia Rynku
Poczuj Kraków/ Nadzieja
Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski
Spacer edukacyjny dla młodzieży szlakiem ciekawych miejsc w poszukiwaniu nadziei.

19:00 Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Labirynt zwany Wyspiański – Kilkugodzinny escape room, w którym zetkniemy się z wyobraźnią Wyspiańskiego odczytanego głównie przez kobiety w projektach pt.: „Wanda”, „Patrzę, patrzę, patrzę…”, „Wyzwalanie kobiecości, czyli Wyspiańskiego legenda o Wandzie i jej siostrach”, „Izolatka Konrada”, „Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty” i „Hamlet”. Wydarzenia odbędą się 10 i 11 listopada.


20:00 Podziemia Rynku
„Wszystko o kobietach” reż. Paweł Szumiec
To napisana przez mężczyznę sztuka o kobietach; o matkach, córkach, siostrach, rywalkach, przyjaciółkach.

#niedziela

Proponuję spędzenie tego dnia świętując setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w wybrany przez siebie sposób.Poprzez uczestnictwo w uroczystościach na Rynku Głównym z bliskimi lub w inny, wybrany sposób. Ważne jest, by w tym wyjątkowym dniu pamiętać o wadze tego święta i odpowiednio je celebrować. Ja proponuję następujące aktywności:

13:00 Teatr im. Juliusza Słowackiego
Krakowski salon poezji to inicjatywa Anny Dymnej. Od 2002r. aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych autorów. W programie Poezja K.I. Gałczyńskiego. Czytają Bożena Stachura i Jerzy Trela.

19:00 Teatr Ludowy
Obchody 100 lecia Niepodległości Polski– muzyczno-plastyczny spektakl oparty na twórczości Zygmunta Koniecznego.

20:00 Teatr Barakah
„Ja, Sendlerowa” w reżyserii Any Nowickiej to opowieść o kobiecie prowadzącej nierówną walkę ze śmiercią i segregacją rasową praktykowaną wobec ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.




20:00 Kościół pw. Św. Agnieszki
Pieśni Oręża Polskiego – koncert z okazji obchodów Święta Niepodległości. Opowiedziana muzyką historia Polski i bitewnych zmagań Polaków za ojczyznę.



A.

Komentarze